Imitacja skał wykonana z betonu

Praktyczne dekoracje z betonu imitujące naturalne skały

Głazy, kamienie i skały są bardzo popularną ozdobą w przydomowych ogrodach czy parkach rozrywki.

Jednak wykorzystanie naturalnych elementów jest z wielu powodów bardzo niepraktyczne. Przede wszystkim wiąże się z dużymi kosztami, większe kamienie mogą kosztować naprawdę pokaźne kwoty. Jeśli do tego dołoży się kłopotliwy i często drogi transport, to może się okazać, że wykonanie ogrodu w takiej formie, w jakiej sobie ktoś wymarzył jest niemożliwe. Jest jednak sposób na to, żeby urządzić ogród z dużą ilością skał i głazów, a jednocześnie nie wydać na to majątku. Można mianowicie pomyśleć o sztucznych skałach, które cieszą się coraz większą popularnością. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Najważniejszym są koszty, sztuczne skały, szczególnie te o większych rozmiarach są znacznie tańsze niż ich naturalne odpowiedniki. Nie ma też problemów z transportem, gdyż wszystko można wykonać w docelowym miejscu. A jeśli nawet konieczne będzie przewiezienie wykonanych elementów, to ze względu na niewielką wagę nie będzie to stanowiło dużego problemu.

Popularność sztucznych skał wynika także z tego, że są one bardzo realistycznie wykonane.

Do ich produkcji wykorzystuje się specjalistyczne materiały, między innymi polimerobetonowe zaprawy. Takie zaprawy pozwalają na tworzenie bardzo realistycznych struktur, łącznie z pęknięciami czy zwietrzelinami. Żywice można barwić na dowolne kolory, dzięki czemu można tym samym imitować różne odmiany skał, występujących naturalnie w przyrodzie. Obecnie firmy zajmujące się produkcją sztucznych skład mają dostęp do najróżniejszych barwników i pigmentów, i są w stanie zrealizować nawet najbardziej oryginalne i niezwykłe wymagania klientów. Często łączone są z oczkami wodnymi czy wodospadami, dając niesamowite efekty wizualne. Sztuczne skały są wykonywane z taką precyzją i dokładnością, że niewprawne oko mogłoby mieć spore problemy z odróżnieniem od naturalnych materiałów. Możliwości są w tym względzie praktycznie nieograniczone, łącznie z wielkimi na kilkanaście metrów głazami.

Sztuczne skały wykonywane są w różnych technologiach.

Może to być specjalna konstrukcja ze stalowych elementów, która stanowi ogólne rusztowanie. Następnie to rusztowanie okłada się specjalnymi siatkami, a na nich nanoszona jest betonowa masa. Na koniec wszystko poddawane jest końcowemu wykończeniu i malowane jest na odpowiedni kolor. Tak zbudowana imitacja głazów jest bardzo wytrzymała i trwała, łącznie z tym że w wielu przypadkach można po niej nawet chodzić. Przy mniejszych elementach często przygotowuje się na początku rdzeń, zwany też wypełniaczem, na przykład ze styropianu. Następnie na ten rdzeń nakłada się wytrzymałą siatkę i podobnie jak w poprzednim przypadku, warstwę betonu. Sztuczne skały poddawane są pod wpływem pogody i warunków atmosferycznych dokładnie takim samym procesom jak naturalne. Wraz z upływem czasu pojawiają się na nich mchy i porosty, zmieniają też kolor. Po kilku latach stania w ogrodzie dobrze wykonana imitacja głazów na pewno będzie wyglądała niezwykle realistycznie.

About the author: Patrycja