sztuczne kamienie jako baza kaskady skalnej

Dekoracje ze sztucznych skał

Ogród przydomowy to miejsce, w którym spędza się wiele czasu, szczególnie w wiosenne i letnie dni.

Jest to oaza spokoju dla całej rodziny, a także dla gości. Zazwyczaj chce się, by wyglądał on najlepiej jak się da. W tym celu mogą przysłużyć się konkretne dekoracje.

Sztuczne skały

Aby ogród prezentował się jak najbardziej efektownie, musi być dobrze zaplanowany i wykonany. Sama roślinność nie wystarczy do tego, by prezentował się on okazale. W jego ulepszeniu mogą pomóc dekoracje ze sztucznych skał. Oprócz aspektów czysto estetycznych, takie sztuczne skały mogą pomóc w uporządkowaniu wszystkich aranżacji ogrodowych (np. dzieląc je na strefy).

Mogą one stworzyć także zacienione, idealne na upały, miejsca. Sztuczne skały mogą stać się doskonałym zamiennikiem naturalnych kamieni. Te drugie są bowiem: w samodzielnym transporcie – bardzo ciężkie, kupione w specjalistycznym sklepie ogrodniczym (lub innym) – bardzo drogie. Sztuczne kamienie wykonuje się najczęściej z mieszanki cementu z kruszywem (zazwyczaj piachem albo żwirem) oraz z torfem. Dzięki torfowi waga powstałego kamienia jest lżejsza niż byłaby po użyciu wyłącznie betonu.

Używając barwników, można nadać im konkretny kolor, jednakże bez ich użycia będą one w odcieniach czerwieni i brązu – czyli zbliżone do naturalnych. Z wcześniej opisanej mieszanki można wykonać skały, ale także inne dekoracje ogrodowe np. donice, czy proste rzeźby. Dodatkowym plusem jest to, że z czasem pokrywają się one porostami – dokonuje się więc prawdziwe (takie jak na zwykłych kamieniach) postarzenie.

Kaskady skalne

Wykorzystując sztuczne kamienie w ogrodzie można stworzyć niezwykle zachwycające konstrukcje, połączone z wodą. Oczka wodne mogą odejść w zapomnienie, bo najbardziej efektowne i modne stają się sztuczne wodospady. Trzeba na nie przeznaczyć dość duży fragment ogrodu, by jak najlepiej się prezentowały i mogły stanowić jego centrum.

Dzięki nim ogród nabierze niepowtarzalnego klimatu. Do zalet zaliczyć można to, że szum wody będzie działał uspokajająco, a w upalne dni przyniesie pożądane ochłodzenie. Takie kaskady skalne będą przypominały występujące w naturze formacje, będą więc pasowały do innych ogrodowych roślin. Plusem jest również to, że będzie można wpłynąć na kolorystykę sztucznych skał, i dopasować je do aranżacji całego ogrodu.

Jak więc widać, dekoracje ze sztucznych skał mają naprawdę wiele zastosowań i warto użyć ich we własnym ogrodzie. Nie są one zbyt drogie, a stanowią ładny oraz niebanalny element aranżacyjny.

About the author: Patrycja